Basket 90 Gdynia pokonał JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 71:62. Dzięki temu zwycięstwu drużyna znad morza umocniła się na 5 pozycji w tabeli Basket Ligi Kobiet. 

Przed środowym meczem trudno było zgadywać, jaki będzie jego wynik. Z jednej strony Basket wydawał się faworytem, jednak w pierwszym spotkaniu obu drużyn Zagłębie długo walczyło z zespołem z Gdyni. Dodatkowym smaczkiem meczu był fakt, że spora część drużyny z Sosnowca związana była w przeszłości z Basketem. W klubie z Gdyni grały Naketia Swanier, Marta Dobrowolska i Barbara Głocka, a sukcesy w trenowaniu młodzieży odnosił Mirosław Orczyk.

Pierwsza kwarta potwierdziła, że spotkanie z JAS-FBG Zagłębie nie będzie łatwe. Wprawdzie Basket z początku wyszedł na prowadzenie, jednak celne rzuty z dystansu Shannon McCallum i Aishah Sutherland pozwoliły szybko wrócić do gry koszykarkom z Sosnowca. Gra była wyrównana do ostatniej minuty tej części meczu, kiedy Basket wyprowadził dwie udane akcje. Najpierw Anna Jakubiuk zaliczyła akcję 2+1, a po kilku sekundach Katarzynie Suknarowskiej udało się przechwycić piłkę i zdobyć dwa punkty równo z syreną.

6 punktów przewagi drużyna z Gdyni utrzymywała przez większą część drugiej kwarty. Basket, zwłaszcza dzięki grze Magdaleny Bibrzyckiej i Ashley Shields, dobrze radził sobie w ataku, jednak cała drużyna popełniała straty, które bezlitośnie wykorzystywały zawodniczki z Sosnowca. Na dwie minuty przed końcem, po rzucie Sutherland, JAS-FBG Zagłębie zdołało wyjść na prowadzenie, jednak ostatnie akcje meczu ponownie należały do Gdynianek.

15 minut przerwy nie zmieniło obrazu gry – wciąż przez większą część kwarty trwała wyrównana walka. Podopieczne Katarzyny Dydek miały problem zwłaszcza z zatrzymaniem Sutherland, która nie tylko pokazała skuteczność w ataku, ale również zapisała na swoim koncie 8 zbiórek.

Ostatnie 10 minut spotkania było prawdziwym popisem Gdynianek, które szybko wyszły na 10-punktowe prowadzenie. Świetny fragment gry zaliczyła Paris Johnson, która szybko zdobyła 6 punktów, oraz młoda środkowa Amalia Rembiszewska, świetnie spisująca się w obronie. Wprawdzie Zagłębie walczyło o zwycięstwo, to prowadzenia Basket nie dał już sobie odebrać i mecz zakończył się wynikiem 71:62.

 

Basket 90 – JAS-FBG Zagłębie 71:62 (18:12, 12:16, 15:14, 26:20)

Basket 90: Shield 12, Johnson 12, Suknarowska 11, Skerović 9, Rembiszewska 6, Bibrzycka 5, Jakubiuk 5, Troina 5, Malone 4, Kotnis 2, Podgórna 0, Grabowska.

JAS-FBG Zagłębie: Sutherland 20, Bekasiewicz 13, McCallum 9, Dobrowolska 6, Antczak 6, Głocka 4, Kaczor 2, Swanier 2, Rozwadowska 0, Rutkowska.