Dzięki dwóm zwycięstwom Basket Gdynia zakwalifikował się do 2 fazy Turniej EEWBL, która zostanie rozegrana w dniach 15-17 kwietnia w Rydze.

 

 

Basket Gdynia – Olimpia Grodno

101:74 (34:10, 25:27, 23:22, 19:15)

Mecz rozpoczął się od prowadzenia Gdynianek, po celnych trójkach Agnieszki i Magdy Bibrzyckich na tablicy widniał wynik 12:0. Rosnąca przewaga ze strony Basketu zmusiła zespół Olimpii do wzięcia czasu. Po sześciu minutach gry i kolejnych udanych kontrach Basket Gdynia prowadził już 21:7. Po pierwszej kwarcie gdynianki prowadziły 34:10. Bardzo udany występ zanotowała Tatiana Troina zdobywając w tej odsłonie 12 oczek.

Po trzech minutach drugiej kwarty i celnych dwóch rzutach wolnych Magdy Bibrzyckiej zespół gdynianek prowadził już 42:18. Dwie udane kontry oraz dwie celne trójki zespołu z Grodna pozwoliły lekko zniwelować przewagę i zmusiły trenerkę Katarzynę Dydek do wzięcia przerwy na żądanie. Kolejne minuty meczu przyniosły wyrównaną grę obu zespołów. Celna trójka Magdy Bibrzyckiej na zakończenie drugiej kwarty przypieczętowała przewagę Basketu, do połowy Gdynia prowadziła 59:37. Bardzo dobre wejście zanotowała Justyna Grabowska, która zdobyła w tej kwarcie 8 punktów.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od kilku prostych strat Gdynianek. Po czasie wziętym przez zespół, gra z minuty na minutę wygląda coraz lepiej. Celna trójka Troiny, szybka kontra Podgórnej pozwoliły Gdyni cały czas utrzymywać przewagę nad zespołem z Grodna. Szybko przekroczone limity fauli przez obie drużyny skutkowały dużą liczbą rzutów wolnych, oba zespoły utrzymywały wysoki procent skuteczności w tym elemencie. Kwarta zakończyła się wynikiem 23:22 na korzyść Basketu.

Początek czwartej kwarty to akcja dwa plus jeden Anety Kotnis. Po przechwycie i punktach Grabowskiej oraz celnej trójce Troiny przewaga Gdyni wzrosła prawie do 30 punktów. Po celnym rzucie Magdy Bibrzyckiej Gdynia przekroczyła 100 punktów zdobytych w meczu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 101:74. W zespole Olimpii Grodno wyróżniła się Katsiaryna Todras, która zdobyła w meczu 18 punktów i została uznana MVP zespołu z Grodna. Wyróżnienie MVP w drużynie Basketu Gdynia otrzymała Tatiana Troina (23 pkt.).

Ciekawostką jest, iż wszystkie zawodniczki Basketu Gdynia, które wzięły udział w meczu – punktowały.

Gdynia: Troina 23, M. Bibrzycka 20, Kotnis 12, Grabowska 12, Podgórna 11, Johnson 6, Suknarowska 6 (11zb), Rembiszewska 4, A. Bibrzycka 3, Skerović 2, Ossowska 2

Grodno: Todras 18, Filonczuk 16, Kapilova 10, Kiuliak 9, Betseika 7, Voishal 6,Holubeva 4, Myshapud 2, Daszkiewicz 2

 

Basket Gdynia – Tsmoki-Minsk

69:68 (25:23, 16:9, 11:19, 17:17)

Spotkanie otworzyła Paris Johnson zdobywając pierwsze punkty dla Basketu. Początek meczu był wyrównany, po trzech minutach na tablicy widniał wynik 7:7. Dwie udane akcje dwa + jeden zawodniczek z Mińska pozwoliły im odskoczyć na 15:7. Po dwóch celnych trójkach Agnieszki Bibrzyckiej  i punktach z szybkiego ataku Skerovic gdynianki zaczęły odrabiać straty. Duża ilość błędów ze strony Mińska pozwoliła na zdobywanie punktów z szybkich kontr. Na zakończenie pierwszej kwarty udaną akcją dwa + jeden popisała się Jelena Skerovic i po pierwszej kwarcie Basket Gdynia prowadził 25:23.  Duża była w tym zasługa Agnieszki Bibrzyckiej, która w tej odsłonie meczu zdobyła 9 punktów. W zespole z Mińska dobrze radziła sobie Gutkauskaite, również zdobywając 9 punktów.

Na początku drugiej kwarty celną trójką popisała się Agnieszka Bibrzycka. Kolejne dwie udane kontry Skerovic pozwoliły gdyniankom wyjść na 9 punktowe prowadzenie 32:23. Pierwsze punkty na korzyć Tsmoków padły dopiero w szóstej minucie drugiej kwarty. W tej części meczu z dobrej strony pokazała się Hasper zdobywając sześć punktów z rzędu na korzyść Tsmoków Mińsk. Celna trójka Murauskaya na zakończenie i po 20 minutach gry na tablicy widniał wynik 41:32 na korzyść gdynianek.

Pierwsze punkty w trzeciej kwarcie zostały zdobyła Murauskaya rzutem za 3 punkty. Dwie udane akcje Magdy Bibrzyciej pozwoliły utrzymać Gdyni bezpieczne prowadzenie nad zespołem z Mińska. Na dwie minuty przed końcem kwarty na tablicy widniał wynik 52:42. Trzy udane akcje ze strony Tsmoków i przewaga Basketu stopniała do 3 punktów. Aby przerwać passę rywalek trenerka Basketu Katarzyna Dydek poprosiła o czas. Celny rzut Hasper zakończył trzecią kwartę. Wynik kwarty to 19:11 na korzyść drużyny z Mińska.

Na początku ostatniego etapu meczu Hasper kontynuowała dobrą grę i Tsmoki wyszły na prowadzenie 53:52. Celna trójka Podgórnej i udana akcja dwa + plus jeden Johnson pozwoliła Gdyni ponownie objąć prowadzenie w meczu, którego stawką był awans do turnieju finałowego ligi EEWBL. Kolejne celne punkty Paris Johnson i na tablicy wyników siedem „oczek” więcej miały miejscowe. Kolejne akcje i celna trójka Jones zmniejszyły prowadzenie Gdyni do dwóch punktów. Na półtorej minuty przed końcem meczu na tablicy widniał wynik 67:65. Celna trójka Murauskaya pozwoliła Tsmokom wyjść na prowadzenie 40 sekund przed końcem kwarty. W kolejnej akcji faulowana była Skerovic,  która wykorzystała obie szanse i wyprowadziła swój zespół na jednopunktowe prowadzenie. Zespół Tsmoków miał jeszcze możliwość zdobycia punktów z ostatniej akcji ale przechwyt Agnieszki Bibrzyckiej skutecznie to uniemożliwił. Basket Gdynia pokonał ostatecznie Tsmoki Mińsk 69:68. MVP zespołu z Mińska została Viktoryia Hasper a w drużynie Gdyni Agnieszka Bibrzycka(15 punktów oraz 9 zbiórek).

Gdynia: A. Bibrzycka 18 (9 zb), Skerovic 16, Johnson 16, Troina 5, M. Bibrzycka 5, Suknarowska 5, Podgórna 3, Kotnis 1

Mińsk: Hasper 18, Murauskaya 15, Gutkauskaite 14, Paugaite 9, Jones 7, Pankova 3, Ziuzkova 2

 

Artykuł postał przy współpracy z portalem KoszykowkaKobiet.pl – oficjalnym partnerem klubu Basket Gdynia.