Basket 90 Gdynia pokonał w sobotę 12 listopada Ostrovię Ostrów Wielkopolski 82:68. Gdynianki do zwycięstwa pociągnął amerykański duet Renee Montgomery i Carolyn Swords, który zdobył w sumie 42 punkty.

Spotkanie Basketu 90 z beniaminkiem Basket Ligi Kobiet było niezwykle ważne dla obu zespołów. Gdynianki, po ubiegłotygodniowym zwycięstwie nad PGE MKK Siedlce, chciały kontynuować dobrą passę, a Ostrovia opuścić ostatnie miejsce w tabeli.

Zanim kibice zgromadzeni w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu usłyszeli pierwszy gwizdek odtworzony został „Hymn do Bałtyku” autorstwa Feliksa Nowowiejskiego.

Pierwsze minuty spotkania potwierdziły dobrą dyspozycję Basketu 90. Pod obydwoma koszami tradycyjnie dominowała Carolyn Swords, a kolejne świetne wejście w mecz zanotowała Renee Montgomery, dzięki której gospodynie po 7 minutach prowadziły już 20:3. Wicemistrzyni NBA nie tylko celnie rzucała, ale dzięki dobrej obronie wymuszała również straty na przeciwniczkach.

Ostrovia, która po pierwszej kwarcie traciła do Basketu 90 aż 20 punktów, w drugiej części meczu zmobilizowała się i zaczęła szybko zmniejszać przewagę. Dzięki skutecznym akcjom Eweliny Jackowskiej i Martyny Cebulskiej drużynie z Ostrowa Wielkopolskiego udało się zdobyć 9 punktów z rzędu i zmusić trenera Marka Lebiedzińskiego do poproszenia o przerwę na żądanie. Rozmowa ze szkoleniowcem pomogła, a Basket 90 dzięki Jelenie Skerović i Montgomery powrócił do dobrej dyspozycji w ofensywie.

Obraz meczu nie zmienił się po 15 minutach przerwy. Mecz wciąż był efektowny i ofensywny. Wciąż też drużyna gospodyń przeważała i pewnie utrzymywała blisko 20-punktową przewagę. Ostrovia nie przestawała walczyć i po trzeciej kwarcie, dzięki dobrej grze m.in. Katarzyny Motyl, udało się jej zmniejszyć stratę do 10 punktów.

Na więcej jednak Basket 90 nie pozwolił w tym spotkaniu rywalkom. Od początku czwartej kwarty gdyńska drużyna włączyła wyższy bieg i ponownie zwiększyła prowadzenie. Duża w tym zasługa zwłaszcza Swords, która lepiej sobie radziła pod koszem od Azii Bishop z Ostrovii. Ostatecznie gdyńska drużyna zwyciężyła 82:68 i odniosła drugie zwycięstwo z rzędu.

Mecz z Ostrovią dostarczył nie tylko emocji sportowych, ale był również szansą na zrobienie dobrego uczynku. Podczas meczu wolontariusze kwestowali na kosztowne leczenie 34-letniej Magdy z Gdyni, którą czeka kolejny przeszczep wątroby. Basket 90 z kolei przekazał na licytację koszulkę z podpisami wszystkich zawodniczek sezonu 2016/2017.
Zgodnie z tradycją podczas spotkania odbyło się losowanie nagród dla trzech kibiców, którzy wzięli udział w akcji „Punktuj dla szkoły rzutem do kosza!”. Placówki, które otrzymają w tym konkursie najwięcej głosów, nagrodzone zostaną przez Basket 90 sprzętem sportowym.

 

Basket 90 – Ostrovia 82:68 (27:7, 24:29, 14:19, 17:13)

Basket 90: Swords 22 (15 zbiórek), Montgomery 20 (11 asyst), Jakubiuk 12, Skerović 10, Miłoszewska 8, Grigalauskyte 6, Podgórna 4, Stefańska 0, Stawińska 0, Rembiszewska 0, Puss 0, Marcinkowska 0.

Ostrovia: Motyl 22, Bishop 15 (11 zbiórek), Sosnowska 9, Cebulska 7, Nowicka 5, Jackowska 5, Ostrowska 3, Jones 2, Stępień 0, Kowalczyk 0.