W niedzielę 24 października VBW Arka Gdynia na własnym parkiecie podjęła Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz i odniosła kolejne zwycięstwo w rozgrywkach Energa Basket Ligi Kobiet z wynikiem 89:70. Na parkiecie królowała Morgan Bertsch, która zdobyła 30 punktów i 11 zbiórek.

W IV kolejce EBLK gdynianki od początku dyktowały tempo gry. Morgan Bertsch już w pierwszej kwarcie pokazała, że ten mecz będzie należał do niej. W ciągu jednej minuty oddała dwa celne rzuty zza łuku a po 12 minutach spotkania zdobyła, aż 20 punktów. Sukcesywnie podopieczne Gundarsa Vetry powiększały swoją przewagę punktową i na przerwę schodziły z trzynastopunktową przewagą (49:36).

To nie był łatwy mecz, na koniec spotkania mieliśmy przewagę 19 punktów, ale przez większość czasu wynik był podobny. Tak, mieliśmy dziesięć punktów przewagi, ale nie zawsze to było bezpieczne. Gra była poniekąd nerwowa, ale gratuluję mojemu zespołowi. Grały twardo, ofensywnie. Myślę, że podjęliśmy dobre decyzje, zawodniczki dobrze wymieniały się podaniami, zanotowaliśmy 30 asyst. To dobra wygrana – podsumował na konferencji prasowej trener Gundars Vetra.

W niedzielnym spotkaniu gdynianki pokazały grę zespołową notując 30 asyst. Romane Bernies rozdała ich siedem, zaś Magdalena Szymkiewicz kolejne sześć. Na uznanie również zasługują podkoszowe, które pod tablicami nie dały za wygraną. W głównej mierze zadbały o to Megan Gustafson, Morgan Bertsch, Ana-Marja Begić, dzięki których wynik „zbiórkowy” wynosił 40:28 dla gdynianek.

W ostatniej kwarcie, na trzy minuty przed końcem serię celnych trafień rozpoczęła Bernies rzutem za trzy punkty. W ciągu dwóch minut rozpędzona Megan Gustafson bez żadnego potknięcia zdobyła 7 „oczek”, zaś w ostatniej akcji meczu Alice Kunek dołożyła celny rzut zza łuku. Ostatecznie VBW Arka Gdynia zakończyła czwartą kolejkę EBLK 19-punktową przewagą.

W czterech kolejkach ligowych Morgan Bertsch zdobyła 64 punkty, co daje jej 7 miejsce w rankingu najlepiej punktujących zawodniczek EBLK, w kategorii asyst Romane Bernies jest na 6 pozycji, a w zbiórkach Ana-Marija Begić na 5.

Koszykarki nie mają za dużo wolnego, ponieważ już w najbliższą środę ponownie zagrają mecz na domowym parkiecie. Tym razem rywalki przyjadą z Włoch. Na Arenie, gdynianki zmierzą się z Berettą Familia Schio. Spotkanie odbędzie się 27 października o godzinie 18:00, wstęp wolny, a transmisja na kanale YouTube: FIBA.

Bertsch (30, 11 zbiórek) Gustafson (19, 10 zbiórek) Borkowska 8, Begić 6, Kunek 8, Kastanek 5, Bernies (5, 7 asyst) Lindquist 5, Szymkiewicz (2, 6 asyst) Podgórna, Rudzka