VI kolejka Energa Basket Ligi Kobiet odbyła się w Gdyni. 6 listopada podopieczne Gundarsa Vetry VBW Arka Gdynia na domowym parkiecie podjęły Ślęzę Wrocław. Spotkanie zapowiadało się na bardzo zacięte, ponieważ wrocławianki w ostatnim meczu wygrały z jedną z najlepszych drużyn w Energa Basket Liga Kobiet – BC Polkowice.

Mecz rozpoczął się na korzyść gdynianek – po przechwyceniu piłki przez Kamilę Borkowską, Megan Gustafson zdobyła pierwsze punkty. W trzeciej minucie na tablicy widniał remis 4:4. Po pięciu minutach spotkania gospodyniom udało się trzy raz z rzędu celnie trafić zza łuku. Pierwszy rzut oddała Romane Bernies, kolejny Alice Kunek i Marissa Kastanek. Druga kwarta nie należała do najłatwiejszych. Szybkie tempo gry, dynamiczne rzuty i celne trafienia w obu drużynach wzbudzały jeszcze większą chęć zwycięstwa oraz były dobrym widowiskiem dla wszystkich kibiców. Na boisku pojawiła się Morgan Bertsch, która od razu zapunktowała. Zza linii celny rzut oddała również Magdalena Szymkiewicz. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się faulem niesportowym i celnymi rzutami wolnymi Alice Kunek. Gdynianki na przerwę schodziły z czteropunktowym prowadzeniem 45:41.

Po przerwie rozpędu nabrały wrocławianki. Szybko nadrobiły straty, a na parkiecie zaczęło się robić gorąco. Gospodynie szybko powróciły do ataku. Alice Kunek rozpoczęła serie celnych trafień – dwukrotnie punkty zdobyła spod kosza, a chwilę później „6 oczek” rzucając zza łuku – zawodniczki Vetry na zakończenie III kwarty ponownie przejęły prowadzenie 62:59. Ostatnie dziesięć minut spotkania było walką o każdą piłkę. Celny rzut oddała Megan Gustafson, a po asyście Alice Kunek punkty zdobyła Magda Szymkiewicz. Na 49 sekund do końca spotkania Romane Bernies celnym rzutem zza łuku doprowadziła do remisu 71:71. Przyjezdne wykorzystały ostatnią akcję meczu celnym trafieniem Julii Drop. Na 7 sekund do końca spotkania tablica pokazywała 71:73 i piłkę gdynianek. Niestety gospodynie popełniły błąd 5 sekund przy wprowadzeniu piłki w pole ataku – piłkę przejęły wrocławianki. Na 2.8 sekund do końca spotkania podopieczne Vetry miały ostatnią szansę, którą była prawie niemożliwa do wykorzystania. Mecz zakończył się wygraną Ślęzy Wrocław 73:71.

Reprezentantki Polski – Kamilę Borkowską, Kamilę Podgórną oraz Marissę Kastanek czeka wyjazd na kadrę i pierwszy mecz kwalifikacyjny do EuroBasketu 2023. Spotkanie z Albanią odbędzie się 11 listopada o godzinie 20:00 w Gnieźnie, transmisja live w telewizji TVP Sport. Pozostałe koszykarki VBW Arki odbywać będą treningi w Gdyni.

Gustafson (20, 15 zbiórek) Kunek 19, Bernies (11, 11 asyst), Kastanek 8, Szymkiewicz 6, Bertsch 4, Begić 2, Borkowska 1, Podgórna, Rudzka