Już w najbliższy weekend ( 28-29.11) Basket Gdynia rozegra 2 mecze w Wilnie w ramach ligi EEWBL(Eastern European Women’s Basketball League ). W sobotę o godzinie 18:15 podejmiemy zespół Astana Tigers z Kazachstanu w którym występuje była gdyńska zawodniczka Ganna Zarytska, a w niedzielę o 13:45 zagramy z 1182 Tallinn. Aby myśleć o awansie do Final 4 musimy wygrać oba mecze oraz dołożyć do tego co najmniej jedno zwycięstwo w następnej rundzie rozgrywanej w Gdyni na początku stycznia przyszłego roku.

Pierwszy z rywali z takim samym bilansem jak nasz ( 1:2) zajmuje w tej chwili 5 pozycję. W pierwszej rundzie rozgrywek drużyna z Kazachstanu prowadzona przez Romualdasa Petronisa przegrała najpierw z Tsmoki-Minsk 55:64. W drugim spotkaniu pokonały nasze następne rywalki 1182 Tallinn 67:59 by na koniec ulec zespołowi Olimpia Grodno 56:59.

Natomiast w Baltic League Astana prowadzi w Grupie B z bilansem 4:0 po dwukrotnych zwycięstwach nad zespołami H-Sirenos z Litwy oraz RSU-Merks z Łotwy. Teraz czekają ich ostatnie dwa spotkania z zespołem Olimpia z Białorusi.

Drużyna z Tallina pod przywództwem Howard`a Frier`a zajmuje ostatnie miejsce w EEWBL z trzema porażkami i brakiem zwycięstwem po meczach z Tsmoki-Minsk (30:53), Astana Tigers (59:67) i Olimpia Grodno (53:69).

W łotewsko-estońskiej lidze NBL w której biorą udział, zajmują 2 miejsce z bilansem 5:1. Aktualnym liderem tej ligi jest TTT RIGA, przeciwko której zaliczyli swoją jedyną porażkę 66:83, a ta również uczestniczy w rozgrywkach EEWBL.

Ciekawym jest fakt iż to właśnie drużyna 1182 Tallinn świadczy o sile reprezentacji Estonii. Aż 8 zawodniczek tego zespołu reprezentuje swój kraj w Eliminacjach do Mistrzostw Europy 2017. W pierwszym meczu przegrały one z Francją 49:61. W ich grupie czekają je jeszcze pojedynki z Holandią oraz Chorwacją.

Skład zespołu z Tallina uzupełnia amerykańska podkoszowa ShaQuanda Wiggins.

 

Wszystkie mecze będą mogli Państwo zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej ligi pod adresem http://eewbl.eu/live-tv/