W drugim meczu pierwszego turnieju ligi EEWBL Basket 90 Gdynia pokonał Horizont Mińsk 67:56. MVP spotkania w gdyńskim zespole została Jelena Skerovic (double – double w postaci 16 punktów oraz 11 asyst). Drużynę z Mińska prowadzi dobrze znana w Polsce i posiadająca także polskie obywatelstwo Natalija Trafimawa.
 
W pierwszej połowie tego spotkania niewielką przewagę wypracowała drużyna Hirizontu Mińsk. Białorusinki  prowadzone przez skuteczną Yulitę Rytsikavę (12 z 28 punktów całego zespołu w pierwszej połowie) systematycznie powiększały swoją przewagę i po 10 minutach prowadziły 16:12, zaś po pierwszej połowie 28:25. Oba zespoły w tym fragmencie gry grały na bardzo małym procencie skuteczności oraz popełniały wiele prostych błędów.W zespole gdyńskim najskuteczniejsze były Aldona Morawiec oraz Dominika Miłoszewska. Ich punkty kreowała Jelena Skerovic,która już w połowie trzeciej kwarty miała na swoim koncie 8 asyst (11 w całym meczu).
Dzięki ich skutecznej grze podopieczne Katarzyny Dydek starały się odrobić stratę i wyjść na prowadzenie, jednak Rytsikava i Ziuzkova utrzymywały bezpieczną przewagę (39:32).
 

 

Gdynia: Miłoszewska 18, Skerovic 16 (11as), Grigalauskyte 13, Morawiec 12, Jakubiuk 6, Podgórna 2
Najwięcej dla Horizontu Mińsk: Rytsikava 16
 
Taka sytuacja utrzymywała się do połowy trzeciej odsłony meczu. Od tego momentu gdynianki zaczęły systematycznie odrabiać stratę (trafienia Skerovic, Morawiec oraz Miłoszewskiej) dały wynik 44:42 dla Basketu 90. Jeszcze lepiej było w kolejnych minutach, w których to rywalki „pękły” i pozwoliły sobie zaaplikować kolejne punkty. Po trafieniu Moniki Grigalauskyte w 33 minucie było 57:46 i wicemistrzynie ligi EEWBL nie pozwoliły sobie wydrzeć już tej wygranej.
 
– Były momenty w spotkaniu gdzie zagrałyśmy dobrze w obronie, lecz w ataku było słabo. Brakowało w I połowie skuteczności. Jak zaczynaliśmy trafiać to nie było obrony. Łatwo nie było, jednak udało się dogonić rywalki i wygrać. Walczyliśmy o piłkę w drugich 20 minutach gry i to dało nam wygraną. Drugi mecz jest zawsze ciężki, trzeba być dobrze przygotowanym do niego. Wczoraj koszykarki z Mińska przegrały dużą ilością punktów, już na początku było praktycznie po meczu. Natomiast dzisiaj dużo lepiej zagrały początek spotkania – MVP zespołu Basket 90 Jelena Skerovic.