Pierwszym przeciwnikiem w euroligowych rozgrywkach, którego podejmiemy w Gdyni będzie francuska ekipa BLMA czyli Basket Lattes Montpellier Association. Podobnie jak my w walce o udział w najlepszych rozgrywkach starego kontynentu musieli najpierw przebrnąć przez kwalifikacje. Ich rywalkami były zawodniczki Olimpiakosu jednak nie sprawiły one większego problemu finalistkom zeszłorocznego EuroCupu, które wygrały oba spotkania 66:63 i 86:67.

Koszykarki z Montpellier, oprócz wspomnianych srebrnych medali Europucharu zdobyły w zeszłym sezonie dodatkowo wicemistrzostwo Francji. W swojej historii dwukrotnie stawały na najwyższym stopniu podium rodzimej ligi.

O sile zespołu świadczą głównie 3 zawodniczki – Stephani Mavunga, Gabby Williams oraz Samantha Whitecomb.

Pierwsza wybrana do WNBA w drugiej rundzie draftu w 2018 to amerykanka urodzona w Zimbabwe grająca na pozycji nr 4. Aktualnie jest główną punktującą i zbierającą ze średnimi odpowiednio 17,7 i 11,3 co daje jej double-double w praktycznie każdym spotkaniu.

Jednak w pierwszej kolejce Euroligi w przegranym spotkaniu przeciwko Sopron Basket 53:66 to Williams grała pierwsze skrzypce. 19 punktów zdobyte w niespełna 22 minuty spędzone na parkiecie robią wrażenie. Gdy dodamy do tego tak niski wynik całego zespołu świadczy to o niej jeszcze lepiej. Amerykanka z francuskim paszportem poprzedni sezon spędziła u naszego innego grupowego rywala – Spar Citylift Uni Girona z którym sięgnęła po Mistrzostwo Hiszpanii. W swoim dorobku ma również dwa Mistrzostwa Akademickie NCAA.

Ostatnia z trójki zawodniczek, które przedstawiamy to amerykanka z australijskim obywatelstwem grająca na obwodzie. Trzykrotna MVP, trzykrotna najlepsza strzelczyni i dwukrotna MVP finałów ligi australijskiej. Oprócz dwóch mistrzostw tego kraju stanęła również na najwyższym stopniu podium WNBA w 2018 roku z Seattle Storm. To ona była jednym z filarów, który pozwolił sięgnąć po wicemistrzostwa EuroCupu i ligi francuskiej w zeszłym roku.

Aktualnie ekipa z Montpellier znajduje się na pierwszym miejscu francuskiej ligi z kompletem trzech zwycięstw po wygranych nad Charnay Basket (67:59), Nantes (98:64) oraz euroligowym rywalem LDLC Asvel Lyon

Spotkanie pomiędzy naszymi ekipa zaplanowane jest na 23 października na godzinę 18:00. Mecz odbędzie w Gdynia Arenie, wstęp bezpłatny.