Koniec roku w sposób naturalny stanowi okres podsumowań, szczególnie ważny dla każdego sportowca. To czas na wyciągnięcie wniosków, przeanalizowanie startów i obranie sportowych celów na kolejne lata. To także czas wspominania największych sukcesów i osiągnięć. Tak też dzieje się w Gdyni, gdzie tradycyjnie przygotowywane są nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe przyznawane przez Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Trwa zbieranie nominacji na najlepszych sportowców, spośród których poznamy tych, którzy swoje trofea odbiorą podczas XXIV edycji Gali Gdyńskiego Sportu.

– To dla nas szczególny czas, kiedy z dumą możemy przypomnieć sukcesy sportowców reprezentujących nasze miasto. Poprzez nagrody, które otrzymują z rąk prezydenta Gdyni, doceniamy i wyróżniamy ich zmagania, dając wsparcie oraz pokazując, że ciężka praca przynosi efekty, z których możemy się cieszyć wszyscy – komentuje Rafał Klajnert, Sekretarz Miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. I dodaje: – To także moment, w którym wybiegamy w przyszłość. Jak zawsze uhonorujemy młodych sportowców, których wielkie sukcesy mamy nadzieję oglądać już wkrótce – dodaje.

Niezmienne w stosunku do poprzednich lat pozostają kategorie. Wybierzemy tych, dla których sport stał się pasją i jednocześnie drogą życia, po której krocząc każdego dnia odnosili sukcesy, ale także porażki kształtujące charakter.

– Podobnie, jak miało to miejsce w latach ubiegłych latach, rozesłaliśmy do gdyńskich klubów formularze, za pomocą których można zgłaszać swoje propozycje nominowanych w kategoriach: Sportowiec Roku 2021, Nadzieja Roku 2021, Drużyna Roku 2021 oraz Trener Roku 2021 – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje: – Na nominacje czekamy do 18 grudnia.

SPORTOWIEC ROKU 2022

NADZIEJA ROKU 2022

TRENER ROKU 2022

DRUŻYNA ROKU 2022

W minionym roku statuetkę najlepszej z najlepszych odebrała Aleksandra Melzacka (Yacht Klub Polski Gdynia) rywalizująca w olimpijskiej klasie 49erFX. Została ona pierwszą kobiecą reprezentantką Gdyni na Igrzyskach Olimpijskich w żeglarstwie i uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, gdzie wraz z Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) zajęła 15. miejsce. Najlepszą drużyną zostały VBW Arki Gdynia, które w sezonie 2020/2021 wywalczyły tytuł Mistrzyń Polski. Trenerem Roku 2021 został Andrzej Jasiński, judoka reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy Galeon. Sportową Imprezą Roku zostały zaś zawody triathlonowe Enea IRONMAN Gdynia. Wręczono również statuetki siedmiu nadziejom: Zofii Chrzan (pływaczce KS Delfin Gdynia), Igorowi Mentelowi (pięcioboiście UKS Gromik Gdynia), Olafowi Perzanowskiemu (koszykarzowi Asseco Arki Gdynia), Paulinie Rutkowskiej (żeglarce Yacht Klubu Polskiego), Jakubowi Skrodzkiemu (judoce UKS OPTY), Jakubowi Staniszewskiemu (piłkarzowi Arki Gdynia S.A.) oraz Valerii Zelenskiej (gimnastyczka SGA Gdynia).

NAGRODY GALI GDYŃSKIEGO SPORTU 2020

Gala Gdyńskiego Sportu swoją tradycją sięga końca ubiegłego wieku, kiedy to w 2000 roku po raz pierwszy nagradzaliśmy najlepszych sportowców. Miejscem spotkań pierwotnie była Hala Gier Gdyńskiego Centrum Sportu. Po sześciu latach debiut zaliczył Teatr Muzyczny, który prawa gospodarza oddał na chwilę w 2012 roku. Wówczas swój kilkuletni epizod zapisała Gdynia Arena. Gala odbywała się tam do 2015 roku, by ponownie zagościć w teatrze i pozostać tam do 2019 roku. W obliczu pandemii, zrezygnowano z oficjalnej uroczystości w 2020 roku, a nagradzani sportowcy, trenerzy czy drużyny, swoje nagrody otrzymali nie na scenie Teatru Muzycznego, lecz indywidualnie na boiskach i stadionach, gdzie realizują swoje treningi specjalnie zorganizowanych spotkań a nawet w… autokarze tuż przed wyjazdem na mecz. W ubiegłym roku było podobnie, a gdyńska impreza odbyła się w wirtualnej formule. To, w jakiej formule zostaną nagrodzeni najwybitniejsi z najwybitniejszych w tym roku, okaże się niedługo.