Badania Gdyńskiego Centrum Zdrowia wykazały, że niemal co piąty testowany dziewięciolatek w naszym mieście zmaga się z nadwagą, a co trzeci wykazuje słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Zaniepokojeni wynikami Gdyńskie Centrum Sportu wraz z GCZ chcą zaszczepić wśród najmłodszych pociąg do sportu i zdrowego stylu życia. Dlatego powstał “Wgraj się”.

To pilotażowy program partnerski, który wystartował we wrześniu i obejmuje w sumie cztery klasy II w Szkole Podstawowej nr 45.

Aby uniknąć otyłości wśród dzieci niezbędne są zdecydowane działania, które przekonają najmłodszych oraz ich rodziców do tego, że na walkę o zdrowie nigdy nie jest za późno. Program „Wgraj się” ma na celu naukę prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Jest podzielony na dwie części: szkolną oraz pozaszkolną.

– Działania w szkole połączone będą z badaniami medycznymi i kondycyjnymi uczniów, dzięki którym rodzice poznają stan początkowy sprawności dziecka oraz zalecenia fizjoterapeuty i dietetyka. Uzyskane wskaźniki z badań kondycyjnych będą porównane z badaniami przeprowadzonymi ponownie na koniec programu, aby ocenić skuteczność realizowanych w ramach programu działań – wyjaśnia dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia Anna Melki.

– Zajęcia sportowe w szkołach prowadzone są przez naszych trenerów, a nauczyciele otrzymali scenariusze zajęć oraz dodatkowy sprzęt sportowy. Ponadto, nie zabraknie treningów z gwiazdami gdyńskiego sportu czy imprez popularyzujących współzawodnictwo – dodaje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

O ile oferta szkolna, choć atrakcyjna, wydaje się dość tradycyjna, to siłą ,„Wgraj się” są działania w Internecie. Wraz z początkiem programu, na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu oraz social mediach GCS cyklicznie pojawiają się „Wyzwania”, które uczniom SP nr 45 rzucają Nadzieje Gdyńskiego Sportu.

Już teraz można wgrać się w specjalnie przygotowane i wyselekcjonowane treningi. Pod okiem licencjonowanych trenerów dzieci poprawiać mogą:

  • koordynację,
  • wytrzymałość,
  • siłę,
  • skoczność,
  • poziom rozciągnięcia,
  • umiejętności tańca i energetycznej zumby.

Zajęcia prowadzą: Monika Tran Van – pedagog specjalny, instruktorka Zumba® Fitness, Zumba Kids & Kids Junior®, Zumba Gold®, oraz instruktorka Fitness, a także Mateusz Powązka – trener Gdyńskiej Akademii Koszykówki. Specjalizuje się w kształceniu dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Playlista z treningami dostępna jest pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLdhCXUOxLLddu0c5Jh2y4tyLeodiTFlky

Obecnie wielu z nas spędza w domu więcej czasu niż zwykle. Zachęcamy do dbania o formę i wspólnych treningów „Wgraj się” rodziców z dziećmi.