Koszykarki VBW Arka Gdynia od początku pewnie prowadziły XIV kolejkę Energa Basket Ligi Kobiet. Podczas środowego spotkania zawodniczki Jeleny Skerović pokazały, że właśnie powróciły na zwycięskie tory.

XIV kolejkę dla gdynianek rozpoczęła Megan Gustafson rzutem z wyskoku. W pierwszych minutach spotkania obie drużyny równomiernie powiększały zdobycz punktową. Dobrą dyspozycyjność na parkiecie zdecydowanie wykazywała Marissa Kastanek, punktując w trzech akcjach z rzędu. Magdalena Szymkiewicz rzutem zza łuku powiększyła przewagę. Jelena Skerović zdecydowała się na zmianę i na parkiecie pojawiła się Alice Kunek, która już w pierwszym możliwym momencie zdobyła kolejne punkty. Pierwsza kwarta zakończyła się dziewięciopunktowym prowadzeniem gospodyń 25:14.

W drugiej kwarcie założenia przedmeczowe były wykonane na medal – celne rzuty z dystansu Alice Kunek oraz Pinelopi Pavlopoulou i jak i skuteczna walka pod koszem Megan Gustafson doprowadziły do czternastopunktowego prowadzenia VBW Arka Gdynia. W ostatnich minutach pierwszej połowy sosnowiczanki starały się nadrobić straty. Celny rzut zza linii oddała Helga Sagerer, zaś z półdystansu trafiła Martyna Jasiulewicz. Na przerwę do szatni gdynianki schodziły z prowadzeniem 41:33

Po przerwie ponownie triumfowały gospodynie. Megan Gustafson zdobyła osiem z piętnastu punktów w trzeciej kwarcie. Do utrzymania prowadzenia również przyczyniła się Marissa Kastanek, Alice Kunek i Magdalena Szymkiewicz. Gospodynie przypieczętowały zwycięstwo w czwartej kwarcie – przez dziesięć minut zanotowały 30 punktów. 

– Jesteśmy szczęśliwe, że wygrałyśmy, to jest to co chciałyśmy osiągnąć. Powróciłyśmy, byłyśmy bardziej skupione, skoncentrowane. W kluczowym momencie odpowiedziałyśmy w dobry sposób. To było najważniejsze, przynajmniej dla mnie, żeby była energia w zespole, na ławce, wzajemna pomoc i wykonywanie planu – powiedziała na konferencji prasowej Pinelopi Pavlopoulou.

– Gratulacje dla Sosnowca za mecz, gratulacje również dla mojego zespołu. Po ciężkim meczu i przegranej w Lublinie zagrałyśmy dzisiaj bardzo dobre spotkanie. Wróciłyśmy na zwycięskie tory. Dzisiaj był test mentalności czy możemy wrócić do dobrej gry po takiej porażce w Lublinie? Wydaje mi się, że test jest zdany i możemy patrzeć tylko na następne mecze i z pozytywną energią podchodzić do następnych spotkań – skomentowała trenerka Jelena Skerović.

VBW Arka Gdynia w sobotę 19 lutego ponownie w hali Arena Gdynia podejmie Energę Toruń, zaś trzy dni później w Bydgoszczy zmierzy się z Polskimi Przetworami Basket 25.

Gustafson (18, 7 zbiórek), Szymkiewicz (13, 5 asyst), Kunek 13, Kastanek 14, Bertsch 10, Pavlopoulou (7, 10 asyst), Begić 6, Dobrowolska 5, Bazan, Borkowska.